Перспективи використання 3Д друку у розслідуваннях злочинів в Україні. У вік сучасних технологій поняття 3Д міцно закріпилося у нашому повсякденному житті. 3Д асоціюється у нас з кінематографом, мультиплікацією або фотографією.
Навряд чи зараз знайдеться така людина яка б нечула про таку технологічну новинку як 3Д печать. Широко 3Д технології використовуються у медицині а саме: 3Д печать готових імплантів та різного виду прототипів, стоматологічних і не тільки протезів.
Інтенсивно використовують 3Д печать для виготовлення ортопедичних корсетів та допоміжних пристосувань для лікування хвороби опорно-рухового апарату, та різних складних пристосувань для хірургії.
Щоб виготовляти такі речі для медицини 3Д печать повинна відповідати високим вимогам. Однією з таких вимог є висока чіткість копіювання предметів, а також сканування без руйнування копіюємого предмета.
Саме цю можливість 3Д сканера та принтера, сумісно з сучасними комп’ютерними програмами можна з великім успіхом використовувати у криміналістиці, оскільки це являє собою цілу електронну систему.
Одним із можливостей такого методу є те що можна швидко 3Д зняти відбиток взуття або шин на місці злочину сучасною оптичною 3Д вимірювальною технікою.3Д-аналіз даних набагато полегшає роботу судово – медичної експертизи.
Оцифровка відбитків спрощує використання методів «судового інтелекту» (електронної системи) оскільки дозволяє автоматично 3Д-зрівняти відбитки, також дозволяє повне використання системи від місця злочину до залу суду.
Принципово новим підходом до рішення збору та аналізу слідів взуття та шин на місці злочину неоцінимо може являти собою 3Д-фіксування даних.
Оскільки відбитки шин або взуття на місці злочину є цінним доказом, то криміналісти приділяють велику увагу до них. Звичайно для розпізнавання та закріплення таких слідів використовують гіпсові зліпки. Ідентифікацію роблять спеціалісти, які розглядають відбитки на характерні риси, такі як отвори або подряпини тощо, та дають належну оцінку.
Використання гіпсових зліпків має багато вад таких як довгий процес при підготовці та сушці гіпсових зліпків, низька точність характеристики, забруднення самого сліду, виключається можливість автоматичного зрівнювання відбитків ,ніяких цифрових 3Д-данних відбитків, гіпсові відбитки повинні з обережністю фізично перевозитися експертами та і аналіз таких відбитків потребує допомоги фахівця, артефакти такі як волосся повинні бути видалені перед тим як зробити гіпсовий зліпок сліду.
Перевагою на бік 3Д технологій є те що ряд програм дозволяє пізніше проводити аналіз об’єднаних 3Д-кольорових даних відбитків взуття або шин. Особливості відбитків взуття або шин визначаються слідчим шляхом зрівнювання відбитків з зображенням від виробників чи других баз даних.
Неперевершеною особливістю даного метода є те що збір відбитків взуття та шин займе всього декілька секунд безпосередньо на місці злочину, безконтактне вимірювання без пошкодження відбитків, аналіз видів взуття та шин та їх характерних відмінностей для ідентифікації і зрівняння відбитків, простий та зручний обмін цифровими 3Д – даними, об’єднання даних вимірювання з 3Д – даними інших пристроїв, наприклад, даних лазерних сканерів.
На мою думку, такий сучасний підхід до зняття відбитків на місці злочину, безсумнівно полегшує роботу криміналістам та прискорить розкриття злочину, оскільки має багато переваг над методами які зараз використовують експерти.
Перспективи використання 3Д друку у розслідуваннях злочинів в Україні – 2018