Дактилоскопічна експертиза – дослідження слідів, відбитків (відтисків) долонних поверхонь рук (їх елементів) з метою встановлення їх тотожності, властивостей осіб, що перевіряються, встановлення інших фактичних даних, яке проводиться обізнаною особою.
Відбиток – відображення папілярного узору (папілярних ліній), отримане в процесі прокочування долонних поверхонь рук по бланку дактилокарти в процесі отримання зразків для порівняльного дослідження або проведення криміналістичної реєстрації.
Відтиск – відображення папілярного узору (папілярних ліній), отримане шляхом притискання долонних поверхонь рук до бланку дактилокарти в процесі отримання зразків для порівняльного дослідження або проведення криміналістичної реєстрації.
Випадкові ознаки – ознаки, які утворилися в сліді під час його утворення та не є ознаками слідоутворюючого об’єкта.
Видозмінені ознаки – ознаки, які під час утворення сліду зазнали певних викривлень.
Дактилоскопічні плівки – спеціальні плівки для копіювання слідів рук, оброблених хімічними речовинами та їх сумішами (дактилоскопічними порошками, спреями тощо).
Деталі будови папілярних узорів – макроскопічні морфологічні ознаки, з яких складається узор папілярних ліній (початки та кінці папілярних ліній, їх злиття та розгалуження тощо).
Деталі будови папілярних ліній – мікроскопічні морфологічні ознаки нерівностей (виступів та впадин) країв папілярних ліній (вивчаються еджеоскопією) та конфігурації вивідних отворів потових залоз на папілярних лініях (вивчаються пороскопією).
Достовірні ознаки – ознаки, механізм утворення яких в сліді не викликає сумнівів в їх адекватному відображенні по відношенню до ознак будови слідоутворюючого об’єкта.
Зразки (порівнювальні об’єкти) – об’єкти експертизи, за якими проводять ідентифікацію.
Об’єкти-слідоносії – об’єкти, на яких виявлені або можуть знаходитися сліди рук.
Основні (досліджувані) об’єкти – об’єкти експертизи, що ідентифікуються.
Комплексний позитивно-негативний слід – слід, утворений виступаючими та удавленими частинами слідоутворюючого об’єкту в процесі одного слідового контакту (в дактилоскопії – папілярними лініями та міжпапілярними борозенками одночасно).
Латентні сліди – невидимі для людини в природному (нефільтрованому) світлі сліди.
Локалізація – визначення ділянки слідоутворюючого об’єкту, якою утворений слід.
Міжпапілярні борозенки – удавлені частини кожної поверхні, покритої папілярними узорами.
Механізм слідоутворення – певна послідовність дій, у результаті яких утворюються слід. Складається із слідоутворюючого та слідосприймаючого об’єктів, які взаємодіють між собою за рахунок слідоутворюючої сили, та речовини сліду.
Негативні сліди – сліди рук, утворені удавленими частинами слідоутворюючого об’єкту (у дактилоскопії – міжпапілярними борозенками).
Папілярні лінії – випуклі частини шкіряної поверхні, покритої папілярними узорами.
Позитивні сліди – сліди рук, утворені виступаючими частинами слідоутворюючого об’єкту (в дактилоскопії – папілярними лініями).
Речовина сліду – речовина, якою утворений слід при взаємодії слідоутворюючого та слідосприймаючого об’єктів за допомогою слідоутворюючої сили. Об’ємні сліди утворюються за рахунок речовини слідосприймаючого об’єкта, поверхові – за рахунок речовини слідоутворюючого об’єкта або речовини, яка випадково потрапила на поверхню одного з об’єктів (утворюючого або сприймаючого).
Сліди відшарування – поверхневі відображення зовнішньої будови слідоутворюючого об’єкта, які утворюються за рахунок відділення незначної кількості речовини слідосприймаючої поверхні або сторонніх речовин, які знаходяться на цій поверхні в момент слідоутворення.
Сліди гарної якості – сліди з чітким відображенням потоків папілярних узорів, достовірних окремих ознак їх (папілярних узорів) будови, окремих ознак будови папілярних ліній (можливо на окремих ділянках або при їх відсутності), встановлення їх наявності на певній ділянці папілярного узору, розташування, типу, виду, взаєморозташування, інших характеристик.
Сліди нашарування – поверхневі сліди зовнішньої будови слідосприймаючого об’єкта, які виникають за рахунок відділення певної кількості речовини слідоутворюючого об’єкта або сторонніх речовин, які знаходяться в момент слідоутворення на його поверхні.
Сліди поганої якості – сліди з нечітким відображенням папілярних ліній в узорах або папілярних узорів в цілому, накладенням папілярних ліній одна на одна, їх переривчатістю, наявністю ділянок з невідображеними частинами ліній, неможливістю визначити достовірність окремих ознак, наявності ознак, які можуть бути визначені як сумнівні, їх тип, вид, місця розташування та взаєморозташування, інших характеристик.
Сліди рук – сліди, утворені папілярними узорами долонних поверхонь рук або їх елементами (нігтьовими, середніми та основними фалангами пальців рук, долонями).
Слідоутворююча сила – механічна сила, яка визначає взаємне переміщення об’єктів, які приймають участь у механізмі слідоутворення.
Сумнівні ознаки – ознаки, механізм слідоутворення яких в сліді викликає сумнів в їх адекватності по відношенню до ознак будови слідоутворюючого об’єкта (зустрічається, як правило, в слідах (ділянках слідів) поганої якості).
Якісно-кількісні характеристики ознак – характеристики ознак, які складаються з показників частоти зустрічальності ознак, з якої витікає їх ідентифікаційна вагомість по відношенню одна до одної, їх загальної кількості та можливості утворення комплексу ознак, який є індивідуальним та достатнім для визнання слідів придатними для ідентифікації, встановлення тотожності порівнюваних об’єктів.
Дактилоскопічна експертиза вирішує такі питання:
- виявлення латентних слідів рук людини, встановлення механізму їх слідоутворення, часових зв’язків утворення слідів з подією злочину;
- розпізнавання характеристик та властивостей осіб, що перевіряються, за слідами рук;
- ідентифікація людини за слідами, відбитками (відтисками) рук.