Виявити порушення у системі торгівлі не складно. Вони часто-густо. Складніше створити умови для їх зникнення: належний облік, охорона майна, ефективний контроль за використанням матеріальних цінностей із залученням громадськості. Порушення, недобросовісними людьми за таких умов зводяться до мінімуму. Контролюючі органи за такої постановки питання можуть виявити порушення незначного характеру, які не впливають на виробничий процес, наприклад, у харчовій промисловості. Якщо ж органам контролю, наприклад, за якістю продукції вдалося виявити порушення значного характеру, то насамперед вони звинуватить керівника харчового підприємства за створення умов для розкрадання продуктів з нестачею яких порушується технологія виготовлення тих чи інших видів продукції. І тут покарання буде керівнику підприємства, а розкрадачі залишаться без покарання. Винен недбайливий чи надто довірливий, можливо, без господарської хватки, керівник. У будь-якому випадку це урок на все життя.
Успішна боротьба з різними видами порушень буває лише тоді, коли не тільки виявляють та карають злочинців, а й проводять заходи щодо усунення умов, що сприяють порушенням. У системі харчової промисловості та торгівлі багато прогалин, які використовують недобросовісні працівники для розкрадання матеріальних цінностей. Практика показує, що виявити порушення у досвідченого порушника складно, оскільки найбільше порушник використовує «дірки» у податковому законодавстві, обліку та охороні майна. Як правило, розкрадачами займаються органи прокуратури. Виявляють та ліквідують умови розкрадання, карають осіб, винних у їх створенні, це найважливіший обов’язок прокурорських та судових органів.
У магазинах минулого часу відповідальність за розкрадання чи розтрату лягала на одну матеріальну особу – завмага. Сучасні магазини почали запроваджувати практику колективної відповідальності. Виявивши нестачу, виявити порушення в обліку, розтрату чи розкрадання матеріальних цінностей має можливість будь-який член колективу, тому приховати порушення стає майже неможливим.
Сучасному бізнесмену важливо мати уявлення про порушення та їх наслідки раніше, ніж контролюючі органи зможуть виявити порушенийі я.
Найпростіші порушення – це недбалість у перевірці звітів матеріально-відповідальних осіб. Така недбалість дозволяє приховати розтрату неврахованим товаром при інвентаризації за допомогою безтоварних накладних шляхом заниження товарних залишків. Безконтрольне використання бланків довіреностей та накладних, що дає можливість приховувати різні види злочинів. Наприклад, вести подвійну бухгалтерію або продавати товар без документів, а у разі перевірки заднім числом виписати накладну з печаткою організації, яка не існує або не постачала, таким чином. Реалізація товару через мережу за змовою з виробником, коли виписана накладна після продажу товару знищується або виписується інша на меншу суму. Перекидання товару з одного відділу до іншого без документів за підписом директора та головного бухгалтера, за цим зазвичай ховаються безтоварні операції. Проданий неврахований товар мине оподаткування.
Якщо контролюючі органи під час інвентаризації зможуть виявити порушення такого зразка, матеріально відповідальній особі, яка вчинила цей злочин, загрожує кримінальна відповідальність із позбавленням волі.